Subota, 21 Rujan 2019
Spanija - Bosna 1:0 PDF Ispis E-mail
Autor Arsen NOVALIJA
Nedjelja, 07 Rujan 2008 10:07

Uprkos sasvim solidnom izdanju u Mursiji, nogometna reprezentacija BiH je kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo 2010. otvorila očekivanim porazom od Španije. Evropski prvaci su bili bolji, ali ni naš tim nije podbacio.

Miroslav Blažević je dobro posložio ekipu, sa petoricom igrača ispred golmana Hasagića koji su u prvom poluvremenu uglavnom sprječavali protivničke pokušaje još i prije nego su Španci dolazili u prilike. Iako je bilo pojedinačnih grešaka, naš je tim djelovao tvrdo i kompaktno i ostavio je pozitivan utisak.

Prilika Džeke

Dok su Španci bezuspješno tražili rupe u Ćirinom zidu, prvu pravu priliku smo stvorili u 17. minuti. Misimović je poveo kontru i ubacio za Muratovića čiji je šut odbranio Kasiljas (Casillas). Četiri minute kasnije još jedan naš brz napad, ali je Džekin udarac otišao preko gola.

Španci su pritisak prvi put krunisali prilikom u 27. minuti, kada je na centaršut Inijeste (Iniesta) Čavi (Xavi) glavom šutirao ravno u Hasagića. Minut kasnije Sena (Senna) je topovskim udarcem sa 25 metara uzdrmao prečku.

Najbolju priliku Španci su imali u 35. minuti kada je Vilja (Villa) promašio iz jedanaesterca. Prethodno je Muratović startao na Kapela (Capel). Odluka sudije Tomsona (Thomson) bila je možda i prestroga.

Mogli smo povesti u 40. minuti. Misimović je presjekao napad Španije, povukao loptu i gurnuo je iza španske odbrane. Džeko je bio sam, ali umjesto da šutira pokušao je vratiti Misimoviću što je Pujol (Puyol) presjekao.

U nastavku mnogo jači pritisak Španaca. Osjetilo se da su evropski prvaci krenuli po pobjedu. Prva uzbuđenja pred našim golom raščistio je sigurni Hasagić.

Sumnjiva pozicija

U 57. minuti smo primili gol. Brza akcija Španaca je završena loptom za Vilju koji je bio u sumnjivoj poziciji. Napadač Valensije je zaobišao Hasagića i gotovo sa gol-aut linije poslao loptu u mrežu za 1:0.

Do kraja utakmice Španci su pokušavali ostvariti ubjedljiviju pobjedu, ali je BiH sačuvala svoj gol. Blažević je pokušao izmjenama pojačati naš napad, ali bezuspješno. Na druoj strani, pdbrana predvođena sigurnim Hasagićem i neprelaznim Nadarevićem zaustavila je sve atake evropskih prvaka.

Nakon Mursije pred našom reprezentacijom je mnogo važniji zadatak, meč u srijedu u Zenici protiv Estonije, u kojem nam je pobjeda imperativ.

Četvorica na tribinama

Ćiro je u Mursiju doveo 22 igrača. Četvorica su bila prekobrojna. Selektor je odlučio da su to Štilić, Jahić, Huseinović i Jurić. Njegov izbor, ali nam nikako ne može biti jasno kako Vasilić može imati prednost nad Jahićem.

Ambasadorica BiH posjetila igrače

Utakmici u Mursiji prisustvovala je i Ambasadorica BiH u Španiji Željana Zovko. Ona je prije utakmice posjetila hotel "Rinkon de Pepe" u kojem je boravila reprezentacija BiH i poželjela sreću igračima. Danas će Ambasadorica Zovko zajedno sa reprezentacijom BiH doputovati u Sarajevo.

Grupa 5

Rezultati 1. kola: JEREVAN: Ermenija - Turska 0:2 (Sanli 60, Šenturk 77), LIJEŽ: Belgija - Estonija 3:2 (Sonk 39, 80, Defur 75 - Zenjov 57, Oper 90), MURSIJA: Španija - BiH 1:0 (Vilja 58).

Parovi 2. kola (10. septembar): BiH - Estonija, Turska - Belgija, Španija - Ermenija.

1. Turska    1    1    0    0    2:0    3

2. Belgija    1    1    0    0    3:2    3

3. Španija    1    1    0    0    1:0    3

4. Estonija    1    0    0    1    2:3    0

5. BiH    1    0    0    1    0:1    0

6. Ermenija    1    0    0    1    0:2    0

Autor: Arsen NOVALIJA